Influencer Marketing

Influencer marketing nedir sorusunun cevabı aslında çok basit. Dilimize etkileyici pazarlama olarak çevrilebilir. Teknik anlamda influencer marketing, Instagram, Youtube gibi büyük kitlelere ulaşmış sosyal medya araçları üzerinde doğal pazarlama stratejisi oluşturmaktır.

influencer marketing
Sahte Hesaplar
Sahte erişimlerle güçlü gösterilen hesaplarla yapılan kampanyalar öncelikle markanızın güven endeksini düşürecektir. Bu hesaplarla yapılan kampanyalar filtrelerden ve seçicilikten uzaktır. Bu nedenle eriştiğiniz kitle içerisindeki muhtemel alıcı üzerinde dahi güven kaybı yaşama ihtimali vardır. 500K ‘lık kitle için ödeme sonrası sadece 50K ‘lık bir kitleye ulaşabilmek muhtemel sonuçlardır. Bu erişim sosyal medya sağlayıcısı tarafından yine de 500K olarak gösterilecektir. Instagram ve diğer sosyal medya araçları henüz dahili sahte hesaplarını temizleyememişlerdir. Instagram sadece son güncellemesinde 10 Milyon @instagram hesabı takipcisini kaybetmiştir. Bu da bizlere influencerlarda olabilecek sahte hesap sayısı hakkında bilgi vermektedir.
Influencerlar
Influencer Marketing kampanyasında başarıyı yakalamak için dikkat edilmesi gereken temel hususlar var. İlk önceliğimiz tanıtım yapılacak influencer seçimidir. İkinci mihenk taşı, oluşturulacak içeriğin kalitesidir. Oluşturulacak içerik geleneksel yöntemlerden uzak olmalı ve kitlenin dikkatini çekebilmesi için özenle hazırlanmalıdır. Burada büyük firmalar örnek alınabilir. Dönemsel olarak hazırlanmış ses getiren reklam stratejileri sizler için iyi birer rehber olabilir. Son temel faktör ise, tercih edilecek sosyal medya platformudur. Tüm bu üç taş birbiriyle doğal bağlı olarak oluşturulmalıdır. Sadece bir influencer’ın kitleye erişiminin güçlü olması, bu kampanyada size başarıyı getirmez. Doğru reklam içeriği ve doğru mecra seçimi pazarlanacak ürün açısından kritik bir önem arz etmektedir
Dikkat Edin
Influencerlar gönderi başına ücret almakta ve bu ücret kriteri onların sahip oldukları beğeni ve takipçi sayılarıyla doğru oranlı olarak artış göstermektedir. Influencerlar gelirlerini artırabilmek için kimi zaman doğal olmayan yollardan takipçi ve beğeni satın alma yolunu tercih edebilirler. Mevcut yapının şeffaflığının olmaması onları bu yönde teşvik etmektedir. Aynı zamanda sahte hesaplar instagram üzerinde varlıklarını sürdürebilmek ve kitleyi inandırabilmek için influencer hesaplarını takip etmektedir. Mevcut sistem üzerinde % 15’e kadar sahte takipçi kabul edilebilir konumdadır.
Büyük Markalar
Yapılan analizlerde büyük markaların tercih ettiği influencerların kimi zaman sadece % 6’ları bulan gerçek takipçi oranlarına sahip influencelara ödeme yaptığını biliyor muydunuz ? Dijital dünyanın yeni kanaat önderleri influencer’lar da aynı markanızın hedef kitlesinin davranışlarını değiştirme ve düşüncelerini yeniden yapılandırma yetisine sahiptir. Influencer marketing stratejisinde dijital dünyanın yeni kanaat önderlerinin gücünden faydalanılarak, markanızın hedef kitlesinin istenilen tüketim davranışlarını gerçekleştirmesi sağlanabilir. Güven ve samimiyet üzerine kurulmuş bu ilişki, özellikle sosyal medya üzerinde vakit geçiren Z kuşağı için, geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha kalıcı ve satışa odaklı etkili yaratacaktır.
Influencer Pazarlama
Influncer marketing gücünü 3 temel kaynaktan alır: Bunlardan ilki sosyal erişimdir. Günlük hayatınıza arkadaş çevrenizden biriymiş gibi dahil olurlar. Sizler gibi sosyal medya araçları sayesinde ile milyonlarca bireye erişebilirler. İkinci etken faktör, orijinal içerik üreticileri olmalarıdır. Influencer’lar, etki yaratan, yaratıcı ve pazarlama odaklı orijinal içerik üreticileri olmak zorundadır.​ Son ve en önemli faktör ise tüketici güveni edinmiş olmalarıdır. Daha önce bahsettiğimiz gibi influencer’lar yaşamımızda dijital arkadaş olarak yer alır. Onların kullandığı ürünler kullanıcı gözünde filtrelenmiş ve kaliteli olarak sınıflandırılabilecek şekilde etki etmektedir. Influencer’lar bu nedenle bir fikri ya da ürünü geleneksel yöntemlere göre daha hızlı benimsetebilir.
Tercih
Tüketicilerin % 92’si , ağızdan ağza tavsiyeye diğer reklam türlerine göre daha fazla güvendiklerini söylüyor. Ve milenyum nesile gelince, % 40’ı en sevdikleri YouTube kişiliğinin “onları arkadaşlarından daha iyi anladığını” söylüyor . Bu, ağızdan ağıza bilgi bilgisini ücretli televizyon, dergi ve gazete reklamlarına göre öncelik sırasına koymamızın genel bir değişiminin parçası ve bu gayri resmi marka elçilerinin gücünü göz ardı etmek zor. Influencer marketing, şirketlere sosyal kanıtların gücünden yararlanma fırsatı verirken, büyük bir takipçi kitlesi sahip olan markalara güveniyor.
Tanışalım.
Tüm kampanyalar veri odaklı ve teknoloji altyapısı üzerinden hazırlanmaktadır. Geleneksel analiz yöntemleri yerine yapay zeka tabanlı fraud analize sahip dahili influencer analiz yazılımı üzerinden teklifler hazırlanmakta. Marka ve kampanya uyumu kontrol edilerek en uygun influencerlar ile iletişime geçilerek, hızlı ve etkin bir brief raporu oluşturulmaktadır.
Karıştırmayın!
a Influencer’lar, kendi markalarını oluşturmak ve izleyicilerini geliştirmek için zaman harcayan insanlardır; doğal olarak itibarlarını ve onlara güvenen insanları koruyacaklar. Sabırlı olan ve her seferinde bir organik takipçisi olan sosyal medyada başarılı olmaya odaklanan influencer’lar başarılı olmaktadır. Sosyal Medya ve İçerik Pazarlama yavaş ve istikrarlı bir yaklaşım gerektirir. Sektörünüzdeki otoritenizi, güvenilirliğinizi ve düşünce liderliğinizi viral bir şekilde gösterebilirsiniz. Bu, sunduğunuz herhangi bir şeyle eşanlamlı hale gelmekle ilgili, tıpkı insanların kağıt mendil yerine selpak istediklerini söylemeleri gibi. Sosyal Medya Pazarlama, sadık ve etkin takipçileri elde etmek için yavaş bir oyundur. Influencer marketing, takipçilerinin kalplerine ve zihinlerine girmek için en etkili yoldur

Şimdi Farkına Varın

Influencer mecrası kandırılmanıza müsaittir. Influencer Marketing yapmak istiyor ve işlerinizi daha da büyütmek istiyorsanız dikkat edin. Organik olarak büyümemiş Influencer hesaplarından sakının.

Türkiye’de Popüler

Türkiye’de Influencer Marketing için çalışabileceğiniz popüler isimler
@Kullanıcıadı Alan Takipçi
Nusr_et @nusr_et Şef 30.7M
Burak Özdemir @cznburak Şef 29.5M
Hande Erçel @handemiyy Oyuncu 25.4M
Burak Özçivit @burakozcivit Oyuncu 19.5M
Çağrı Taner @cagritaner Mizah 15.3M
Hakkı Akdeniz @hakkiakdenizz Yemek 14.3M
Acun Ilıcalı @acunilicali Oyuncu 13.6M
Hadise @hadise Şarkıcı 13M
Fahriye Evcen Özçivit @evcenf Moda, Oyuncu 11.1M
Demet Akalın @demetakalin Şarkıcı 9.8M
Serenay Sarıkaya @serenayss Oyuncu 9.4M
Cezmi Kalorifer @cezmikalorifer Mizah 8.5M
Aras Bulut İynemli @iynemliarasbulut Oyuncu 8.3M
İrem Derici @iremderici Müzik 7.6M
Remix Adam @remixadam Müzik 7.5M
reyn @reynmen Müzik, Fenomen 7.1M
Aykut Elmas @aykutelmas Komedi 6.7M
Ömer Ali Dönmez @omeralidonmezz Oyuncu 6.6M
Ebru Gündeş @ebrugundes Müzik 6.5M
Esra Bilgiç @esbilgic Model 6.3M
Hazal Kaya @hazalkaya Oyuncu 6.2M
Aslı Enver @aslienver Oyuncu 6M
Danla @danlabilic Güzellik 5.8M
Sinem Kobal @sinemkobal Oyuncu 5.8M
Yunus Sedat Aydın @yunus Oyuncu 5.6M
Şükran Kaymak @sukrankaymak Yaşam 5.5M
ezgi mola @ezomola Oyuncu 5.3M
Tuba Büyüküstün @tubabustun.official Oyuncu 5.3M
burcu @burcuozberk Oyuncu 5.2M
Enes Batur @enesbatur Influencer 5.2M
Tarkan @tarkan Şarkıcı 5.2M
Çağatay Ulusoy @cagatayulusoy Oyuncu 5.1M
Beren Saat @berenn_saat Oyuncu 5.1M
Cem Yılmaz @cmylmz Oyuncu 5M
Eda Ece @eda.ece Oyuncu 5M
Yasemin Sakallıoğlu @yasemoz88 Model 5M
Özge Gürel @ozgecangurelofficial Oyuncu 5M
🇹🇷 Mustafa Ceceli @mustafaceceli Şarkıcı 5M
Özcan Ocak @ozcanocaktr Influencer 4.9M
Gülben Ergen @gulben123 Gülben Ergen 4.8M
Dilan Çiçek Deniz @dilandeniz Oyuncu 4.7M
Engin Altan Duzyatan @enginaltandzytn Oyuncu 4.7M
Burak Deniz @_burakdeniz Oyuncu 4.6M
Alp Navruz @alpnavruz Oyuncu, Moda 4.6M
Gürkan Topçu @gurkansef Şef 4.5M
Bensu Soral Baş @bensusoral Oyuncu 4.5M
Şiir Sokaktadır Söz Edebiyat @siirsokaktadir Edebiyat 4.4M
Pelin Karahan @pelinkarahan Oyuncu 4.2M
Esra EROL ÖZBİR @esraerol Oyuncu 4.1M
Sinan Akçıl @sinanakcil Şarkıcı 4.1M
burcu esmersoy @burcues Model 4.1M
Deniz Baysal @denizbaysal_ Oyuncu 4M
Neslim Güngen® @neslimgungen 4M
Burcu Kıratlı Akçıl @burcukiratli23 Oyuncu 4M
Çağla Şıkel @caglasikel Oyuncu 4M
Murat Yıldırım @mrtyldrm Oyuncu 3.9M
Atakan Özyurt @atakanozyurt Youtuber 3.9M
Kadir Doğulu @kadirdogulu Moda 3.9M
Merve Boluğur @mervebolugur Influencer 3.8M
Kerimcan Durmaz @kerimcandurmaz Influencer 3.7M
•Melisa Aslı Pamuk• @melisapamuk Oyuncu 3.7M
İrem Helvacıoğlu @iremhlvcioglu Influencer 3.6M
Nermin Yazılıtaş @nerminyazilitas 3.6M
@mehmet 3.6M
Nez Demir @nezdemir Influencer 3.6M
Nof @nof.ad Celebrities 3.5M
Sureyya Yalcin Baran @sryyalcin 3.5M
Esra Ezmeci @esraezmecii 3.5M
Eylül Öztürk Özkan @eylulonline 3.5M
Sıla @silagencoglu Singer 3.4M
Cemal Can Canseven @cemalcancanseven 3.4M
Kivanc Tatlitug @kivanctatlitug Oyuncu 3.4M
Ozge Ozpirincci @ozpirincci Oyuncu 3.4M
Afra Saraçoğlu @afrasaracoglu Oyuncu 3.4M
Mine Tugay @minetugay Oyuncu 3.4M
Netflix Türkiye @netflixturkiye 3.3M
BUNE ADMİN ? @bune4dmin 3.3M
Ayça Ayşin Turan @aycaaysinturan Oyuncu 3.3M
Ebru Şahin @rebrusahin Oyuncu 3.3M
Melisa Döngel @melisadongel Influencer 3.3M
Burcu Biricik Yetkin @burcubiricik Oyuncu 3.2M
Şeyma @seymasubasi Model 3.2M
Akın Akınözü @akinakinozu Model 3.2M

Teklif İste

İşiniz için şimdi teklif alın.