Partek Web Sitesi Tasarımı - Raart

5 Ekim 2023

Web sitesi tasarımı neden önemlidir?

İnternet ortamında tüketiciler sadece 15 dakikalık gezinmeleri, insanların yüzde 66’sı sade ve basit bir internet sitesine kıyasla güzel tasarlanmış web sitesi tasarımı görmeyi tercih eder. Web sitenizin tasarımı, online pazarlama varlığınızın önemli bir parçasıdır. İşletmeniz için daha iyi bir web sitesi oluşturmak için web tasarımının önemini kesinlikle anlamak gerekir.

Bu makalemizde, tasarımın neden önemli olduğunu tartışacağız ve size web sitenizde olması gereken 6 tasarım öğesi sunacağız. Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için yardıma ihtiyacınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

Unutmayın, Raart Dijital Ajansı sadece İstanbul merkezli hizmet sunmuyor. Tüm Türkiye’de web sitesi tasarımı hizmeti sunmaktayız.

Web tasarımı neden önemlidir?

Web sitenizi yeniden tasarlarken, web sitesi tasarımının önemini merak edebilirsiniz. Müşteri portföyünüzü ve işinizi nasıl etkiler? Web tasarımının önemli olmasının beş nedenine bakalım.

1. İlk izlenimin etkisi

Müşterileriniz web sitenizi ziyaret ettiğinde, işletmenizle ilgili ilk izlenimi web sitenizden alır. Saniyeler içinde işinizi ve firmanızı yargılamaya başlayabilirler. Bu ilk birkaç saniyede, müşterileriniz üzerinde olumlu bir etki yaratmak büyük önem taşıyor.

Web siteniz zevksiz veya modası geçmiş görünüyorsa, müşterileriniz üzerinde firmanız olumsuz bir etki bırakacaktır. Web sitenizi çekici bulmadıkları takdirde web sitenizden çıkış yapacaklardır. Potansiyel müşterileri kaçırırsınız çünkü web sitenizden rakip firmalarda arayışlarını sürdürürler.

Web tasarımı önemlidir çünkü müşterilerinizin markanızı nasıl algıladığını etkiler. Onlarla ilgili yaptığınız izlenimler, sitenizde kalmasına ve firmanız hakkında bilgi edinmesine veya sitenizden ayrılıp bir rakibe yönelmesine neden olabilir. İyi bir web tasarımı, olası potansiyel müşterileri web sitenizde tutmanıza yardımcı olur.

2. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Birçok tasarım, web sitenizde içerik yayınlama şeklinizi etkiler; bu da arama motoru örümceklerinin web sitenizi tarama ve dizine ekleme şeklini etkiler.

Bu göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir unsurdur. Site içi SEO temel alt yapınız olmazsa, başlangıçtan itibaren bulunabilirlik için yokuş yukarı bir savaşa girmiş olursunuz.

İçeriğin web sitenizde nasıl yayınlandığının yanı sıra, belirli tasarım öğeleri SEO’yu doğrudan etkileyebilir. Bu işleyişin nasıl çalıştığını bilmiyorsanız, basitçe söylemek gerekirse, site kodlamanızın SEO dostu olması gerektiğini belirtebiliriz.

Web sitesi tasarım hizmeti (ve sonraki arama motoru hizmetlerini) sağlamanın en iyi yolu, ne yaptığını bilen bir web tasarım ajansı ile çalışmaktır.

3. Web siteniz Online Müşteri Temsilcinizdir

İnsanlar web sitenize bakarak onlara nasıl hizmet sağlayacağınıza karar verebilir. Tasarımınız, müşteri kitlenize nasıl baktığınız konusunda fikir verir. Web sitenizin tasarımına herhangi bir çaba göstermezseniz, kitleniz onlara yardımcı olmaya veya çaba göstermeyeceğiniz tahmininde bulunabilir.

Web siteniz online müşteri hizmetleri temsilcisi gibidir. Web siteniz aydınlık, modern ve davetkarsa, müşteri kitleniz sitenizde daha iyi hissedecektir. Web sitenizi ziyaret eden yeni kullanıcılara açık ve misafirperver olduğunuz izlenimini vermiş olursunuz.

Öte yandan, modası geçmiş ve çekici olmayan bir site, işletmenizi soğuk ve uzak görünmesini sağlar. İnsanlar, iyi bir ilk izlenim bırakacak kadar değer vermeyen bir işletmeyi tercih etmek istemezler.

Web sitesini, işinizin dijital yüzü olarak düşünün. Birisi fiziksel konumunuza girdiyse, dostça bir yüzün onları selamlaması ve hoş geldiniz demesi iyi hissetmesine neden olmaz mı? Güncellenmiş ve modern bir web tasarımı, yeni ziyaretçilerinizi karşılayan samimi bir yüze eşdeğerdir.

4. Ziyaretçilere Güven verin

İnsanlar kötü tasarlanmış web sitelerine güvenmemekte. Kötü bir tasarımla karşılaşınca veya bilgileri eski, eksik, sitelere güvenmezler. Güncellenmiş bir web siteniz olmadığı için sitenizi keyifsiz veya şüpheli olarak görebilirler.

Bir imalat şirketine toplu sipariş vermek isteyen bir kişiyi düşünün. Muazzam miktarda para harcanıyor, yani üretim web sitesi tasarımınız güven vermiyorsa, siparişlerini vermek için başka bir rakip işletme bulacaklardır.

Öte yandan, profesyonel bir site kitlenize güven verir. İşletmenize güvenerek daha fazla kontrol gereksinimi duymadan kendilerini rahat hissedecekler.

Sitenizde kalmaları için kitlenize güven vermeniz önemlidir. Ziyaretçiler sitenizde daha uzun süre kaldıklarında, işletmeniz için bu, olası satışları yakalamak için daha fazla fırsat yaratır.

5. Rekabetçi Olun! Unutmayın Rakiplerinizde Çalışıyor!

Web tasarımının önemli olmasının bir nedenine daha ihtiyacınız varsa, işte büyük bir tane daha: Rakipleriniz zaten web sitesi kullanıyor. Onlarla rekabet halinde kalmak istiyorsanız, sizin de web sitesi tasarımına ihtiyacınız var.

Hakiyle web sitenizin rekabette öne çıkmasını istiyorsunuz. Eski, modası geçmiş ve düşük kaliteli bir web siteniz varsa, rakibiniz sizi geride bırakacaktır. İyi tasarlanmış web siteleri, eski web sitenizden daha iyi performans gösterecektir.

Kötü bir web sitesi ile olası satışları kaybedeceğiniz anlamına geleceğini unutmayın. Sayfaları daha çekici olduğu için rakipleriniz sitelerine daha fazla potansiyel müşteri çekecekler.

Web sitenizin tasarımı, işletmenizi rakiplerinizden ayrı tutmanız için bir fırsattır. Diğer işletmelerle rekabet ederken genellikle aynı hizmetlere ve benzer fiyatlara sahip olursunuz. Unutmayın işletmenizi diğerlerinden ayıracak bir şeye ihtiyacınız var. İyi tasarlanmış bir web sitesi, işletmenizin benzersiz özelliklerini sergilemesi için bir fırsattır. Müşterilerinize, rekabette neden işletmenizi seçmeleri gerektiğini gösterebilirsiniz.

6. Tutarlı alt sayfalar oluşturun

İşletmeniz için yeni potansiyel müşteriler yakalamaya çalışırken, markanızı oluşturmak ve markalaşmak istiyorsunuz. Kitlenizin markanızı tanımasını istersiniz, böylece dönüş yapmaya hazır olduklarında sizi seçerler. Web sitesi tasarımı, sayfanızda tutarlılık oluşturmaya yardımcı olduğundan önemlidir.

Web sitenizdeki her sayfada aynı yazı tiplerine, stillere ve düzenlere sahip olmanız gerekir. Her sayfada farklı bir tasarım varsa, bu, sitenizin profesyonel görünmesinden uzak kalacaktır. Ayrıca, kitleniz markanızla hangi renkleri ilişkilendireceğini bilmeyeceği için marka bilinirliği oluşturmayı daha da zorlaştırır.

Web siteniz tutarlı değilse, kullanıcılar sizinkinden daha profesyonel görünen bir siteye yönelecektir. Tutarlılık oluşturarak, olası satışları sayfanızda daha uzun tutar ve onları işletmenizle tanıştırırsınız. Sitenizi bu anahtar öğe için yeniden tasarladığınızda daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm elde edersiniz.

Siteyi incelemek için; www.partek.com.tr

Diğer Web Sitesi Tasarımları

Teklif İste

İşiniz için şimdi teklif alın.